مقالات

خرید موم موبر|طرز استفاده از موم|مزایا و معایب موم

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خرید موم موبر ؛ موم موبر بهترین و پرطرفدارترین روش برای از بین بردن موهای زائد می باشد.
موهای زائد رشد کرده بر روی قسمت های مختلف بدن همواره یکی از مشکلات هر فردی به حساب می آید. ایجاد خارش های متناوب و امکان رشد میکروب ها از یک سو و ایجاد ظاهری نامناسب و زشت از سویی دیگر باعث می شود تا افراد به دنبال روش های مختلفی برای حذف این موها بگردند. تا کنون روش های مختلف و متنوعی برای حذف موهای بدن ایجاد شده است که بدون شک رایج ترین آنها استفاده از تیغ های تیز و برنده برای این کار بوده است. تیغ ها با سرعت بسیار بالایی این عمل را انجام می دهند اما به دلیل خطر بسیار بالا در بریدگی و زخمی کردن بدن چندان مورد علاقه نیستند. ولی به دلیل عدم وجود جایگزینی مناسب توانستد به خوبی جای خود را باز کنند و در سالیان اخیر به یکی از پر فروش ترین محصولات بازار بدن شوند.
موبر ها سعی دارند با کمک روش های مختلف مانند تاثیرات شیمیایی ریشه مو را ضعیف و مو را از جای در بیاورند. موبرهای شیمیایی به دلیل دارا بودن عوارض بسیار خطرناکی مانند امکان ابتلا به سرطان پوست به هیچ عنوان توصیه نمی شوند.

Buy shaving wax

تیزبرکمرد یکی از بزرگترین و معتبرترین تولید کننده های موم اپیلاسیون، پودر موبر و کرم موبر 

تماس با ما


طرز استفاده از موم :


نـحـوه استفاده از موم ايـن چنــين است كه موم داغ را روي پوست پخش كرده و روي آن نوار باريكي از جنس پارچه و يا سلفون كشيـــــده و پـــس از سرد شدن موم و چسبيدن مو به موم با يك حركت سريع موم و نوار باريك را همراه با مو سريع از روي پوست مي كشند.


مزايا: ارزان، سريع، در خانه قابل انجام است، چون موم انداختــن سبــب كنـــده شدن سلول هاي مرده پوست نيز ميشود بنابراين سبب لطافت و نرمي پوست نيز مي گردد.
معايب: كثيف كاري زياد دارد- ممكن است سـبـب عفـونت پــوست گردد و يا موها بطور يك دست و يكنواخت كنده نشوند- موهاي كوتاه تر از 2 ميليمتر را ممكن است نكند.
رشد مجدد مو: پس از 6-3 هفته.

مومك انداختن به دو صورت مي باشد:


روش گرم (hot):ابتدا موم را گـرم نموده سـپـس لايـه نازکی از آن را در جهت رويش مو قرار داده , هنگامي كه موم سرد شد و موها به آن چسبيده شدند با پارچه و يا سلفوني كه روي موم قرار داده شده بود موها را برخلاف جهت رويششان كشيده و مو ها را از ريشه مي كنند.
روش سرد (cold):در اين روش از موم سرد كـه از پيـش روي نــوارهـاي بــاريـكـي آغشته شده اند استفاده مي گردد.


نكته ها:


پيش از استفاده موم موبر بايد در قسمت كوچكي از پوست تست حساسيت انجام گيرد.
از اين روش در افرادي كه ديابت، واريس، خال و زگيل دارند نبايد انجام گيرد.
از اين روش در نواحي مانند نـوك سينه، مــژه ها، درون گوش و بيني، پوست تحريك شده، آفتاب سوخته و داراي جـراحت و افــرادي كــه بــه پوستشان كرم هاي رتين آ، ديفرين و رنووا زده باشند نبايد انجام گيرد.
براي استفاده از اين روش موها بايد حداقل 2 ميلي متر طول داشته باشند.
موضع مورد نظر را پيش از موم انداختن با آب و صابون شسته و كاملا خشك كنيد.
هنگام كشيدن نوار موم، نوار را به سمت بالا نكشيد آن را با زاويه 40 درجـه در حالي كه با دست ديگر پوستتان را كشيده مي كنيد، نوار را با يك حركت سريع بكشيد.
ايجاد سرخي و التهاب خفيف پس از موم انداختن طبيعي مي باشد.
12 ساعت پس از موم انداختن ناحيه مورد نظر را در معرض نور خورشيد قرار ندهيد.
پس از موم انداختن پوست خود را با كرم هاي آنتي باكتريال ضد عفوني كنيد.

هیچ راه درست یا غلطی برای انجام کارها در مورد آراستگی وجود ندارد (و ما ظاهر طبیعی را نیز کاملاً می پذیریم) . وقتی صحبت از حذف مو به میان می‌آید ، اپیلاسیون و اصلاح، رایج‌ ترین روش‌ های انتخابی هستند ، اگرچه از هر جنبه دیگر بسیار متفاوت هستند. اپیلاسیون فرآیندی است که به موم گرم نیاز دارد تا فولیکول مو را با نیروی مکانیکی از ریشه خارج کند ، در حالی که اصلاح شامل تیغ برای کوتاه کردن مو از سطح پوست است. وقتی صحبت از این است که کدام روش بهتر است ، به عوامل مختلفی بستگی دارد و به نظر شما کدامیک از بقیه مهمتر است.

 k/خرید موم موبر

واکس سخت چیست؟

موم سخت نوعی موم است که به ساقه مو ( در مقابل پوست ) می‌چسبد و به خودی خود سفت می‌شود و از بین می‌رود و نیازی به نوارهای کاغذی نیست. از آنجایی که موم به مو می‌چسبد ، این امر باعث می‌شود تا نواحی خاصی چندین بار اپیلاسیون شوند تا اطمینان حاصل شود که تمام موها بدون آسیب یا تحریک پوست پاک می‌شوند .واکس‌های عسل قدیمی اولین لایه پوست را همراه با موها از بین می‌برند ، به این معنی که نمی‌ توانید چندین بار روی آن ناحیه بروید و می‌توانید موهای سرگردان را پشت سر بگذارید. "اگر پس از اعمال وکس با استفاد از نوارهای کاغذی  شما قرمزی بر روی پوست خود مشاهده کردین ، این موضوع به جهت برداشتن لایه اول پوست می باشد . اغلب گفته می شود که موم سخت تجربه بسیار کمتری نسبت به موم نرم برای تمام قسمت های بدن دارد." " گفته می شود، موم های نرمی وجود دارند که حاوی گلیسیریل روزینات هستند که به عنوان یک بافر برای چسبیدن به مو عمل می کنند.

 

فواید واکس سخت


موم سخت فواید زیادی دارد. به عنوان مثال، برای پوست ملایم تر است: "موم سخت برای افرادی که پوست حساسی دارند خوب است ، زیرا به عنوان یک لایه ضخیم تر اعمال می شود و بدون نیاز به نوار برداشته می شود." این درد ها برای قسمت های کوچکتر و ظریف بدن کمی کمتر و بهتر می باشد. همچنین موها را به طور تمیز از ریشه جدا می کند و لکه های چسبناکی را پشت سر نمی گذارد. وقتی صحبت از موم نرم می شود، خطر باقی ماندن موم روی پوست را تهدید می کند ، اما از آنجایی که موم سخت به خودی خود خشک می شود ، برداشتن آن بسیار راحت تر و در نتیجه بسیار تمیز تر است. سپس، نتایج وجود دارد. اپیلاسیون موها را از ریشه جدا می کندb، بنابراین نتایج حدود 3 تا 4 هفته ماندگاری دارند.

موم سخت، به جز حساسیت پوستی ، معایب زیادی ندارد. همیشه باید محصولات جدید را تست کنید تا مطمئن شوید که آلرژی ندارید.» و اضافه می‌کند که درمان‌ های خانگی در صورت عدم انجام صحیح می ‌توانند باعث آسیب‌ هایی مانند سوختگی یا لایه ‌برداری گسترده و پارگی پوست شوند. همچنین ، برای مناطق بزرگتر مانند ( پاها و پشت ) ، موم نرم توصیه می شود ، زیرا موم سخت می تواند به راحتی جدا شود.

نحوه استفاده از موم سخت برای از بین بردن مو
در اینجا نحوه خلاص شدن از شر موهای زائد بدن یا صورت با استفاده از موم سخت آورده شده است.

محل را تمیز کنید تا هرگونه آلودگی ، آرایش ، روغن و لوسیون پاک شود.
برای محافظت از پوست و ایجاد سدی بین پوست و موم ، از روغن پیش وکس استفاده کنید.
موم سخت را در یک گرم کننده موم یا مایکروویو گرم کنید ، آن را کمی هم بزنید تا خنک شود.
با استفاده از چوب و فشار ، موم را در همان جهت رویش مو بمالید تا از شکستگی جلوگیری کنی د. اطمینان حاصل کنید که یک لبه در انتها (با استفاده از فشار کم) ایجاد کنید تا هنگام برداشتن چیزی به آن بچسبید.
صبر کنید تا موم سفت شود (این کار معمولاً حدود پنج دقیقه طول می کشد(.
موم را در جهت مخالف رشد مو بکشید . در تمام مناطق مورد نظر تکرار کنید.
پس از برداشتن مو از سرم رشد کرده استفاده کنید.
موم سخت باید گرم و قابل انعطاف ( اما نه داغ ) باشد تا کار کند. در صورت استفاده از گرم کننده موم ، دمای ایده آل 130 درجه فارنهایت است و باید قوام آن مشابه عسل باشد.

چه زمانی باید از موم سخت در مقابل موم نرم استفاده کرد
موم سخت معمولاً برای موم های بیکینی و برزیلی استفاده می شود، زیرا روی موهای درشت و قسمت های کوچکتر به خوبی کار می کند. همچنین، از آنجایی که موها را جمع می‌کند، اغلب روی پوست ظریف صورت - از جمله بینی – ملایم ‌تر است و می‌تواند موهای کوتاه قابل توجه را از بین ببرد. با این حال ، موم سخت راه حل همه چیز نیست. در حالی که می توان از آن در نواحی کوچکتر استفاده کرد،  بسیاری استفاده از نوارها را در مناطق بزرگتر مانند پاها یا سینه کارآمدتر می دانند. موم نرم همچنین برای رفع موهای زائد شرمگاهی که خودتان انجام دهید

 

مقالات پیشنهادی :

کاربرد پودر موبر

ازبین بردن موهای زائد با پودر موبر

خرید موم موبر تیزبر کمرد

خاصیت درمانی نوره

در واکس موی ناحیه تناسلی در خانه به دنبال چه چیزی باشید

موم های کاملاً بدون درد برای موهای ناحیه تناسلی وجود ندارند، اما برخی از فرمول ها ملایم تر از بقیه هستند. این بدان معناست که موم کمتر باعث تحریک یا ایجاد واکنش می شود و باید به موهای شما بچسبد، نه پوست شما. موم‌های سخت، مانند موم زنبور عسل و پارافین ، بهتر در اطراف هر رشته قرار می‌گیرند و باعث می‌شوند موهای زبر ناحیه بیکینی راحت‌تر از بین بروند.

به دنبال گزینه ای با مواد تسکین دهنده مانند روغن آزولن، بابونه و عسل باشید. همچنین می توانید موم هایی را بدون هیچ گونه عطر یا رنگ مصنوعی پیدا کنید. علاوه بر این، فرمول های حاوی ویتامین E و روغن بادام می توانند به تسکین پوست شما کمک کنند.

 موم موی ناحیه تناسلی باید مایع (یا نرم) شود تا به طور موثر موهای شما را بگیرد. شما می خواهید آن را به راحتی ذوب کنید بدون اینکه خیلی داغ شود یا خیلی سریع دوباره سخت شود. برخی از موم ها دارای گرم کننده هستند ، که باعث می شود به راحتی آنها را ذوب کنید تا به قوام ایده آل برسند و در عین حال گرم نگه داشته شوند.

سپس موم قابل مایکروویو وجود دارد که به طور کلی استفاده از آن آسان است، البته تا زمانی که زمان بندی آن را مشخص کنید. (همه مایکروویوها متفاوت هستند.) برخی از موم های قابل مایکروویو در دمای پایین تری نسبت به بقیه ذوب می شوند و خطر سوختن پوست شما را کاهش می دهند و روند کلی را سریعتر می کنند.

گزینه های دیگر را می توان روی اجاق گاز ذوب کرد و به شما امکان می دهد دما و قوام را زیر نظر داشته باشید. برخی از نوارهای آماده طوری طراحی شده اند که در گرمای دست شما ذوب شوند و برخی دیگر به اندازه ای نرم هستند که اصلا نیازی به گرم شدن ندارند . موم های غیر ذوب راحت هستند، اگرچه همیشه به اندازه موم های ذوب شونده خود طعم و مزه ای ارائه نمی دهند.

 t/خرید موم موبر

نوارها در مقابل بدون نوار

برخی از موم‌های موی ناحیه تناسلی قرار است بدون نوار کنده شوند ، برخی دیگر برای استفاده با نوارها در نظر گرفته شده‌اند و تعدادی از آنها طرحی آماده از لایه‌ برداری و چسباندن دارند. انتخاب یک کیت با نوار یا بدون نوار بیشتر یک اولویت است.

گزینه‌ های بدون نوار معمولاً با یک چوب اپلیکاتور پلاستیکی یا چوبی یا کاردک اعمال می‌شوند. فرمول‌ های موم معمولاً به اندازه ‌ای ضخیم هستند که می‌توانید به خوبی لبه را بچسبانید و درست مانند نوار آن را بکشید. این نوع موم بیکینی روی موهای زبر بیشترین تأثیر را دارد زیرا به شما امکان می دهد آن را در جهت رشد برس بزنید و سپس آن را در جهت معکوس بردارید. این همچنین برای واکس های نواری که از قبل ساخته نشده اند نیز صادق است. با این حال ، نوارهای آماده مطمئناً مناسب هستند ، به خصوص برای لمس کردن.

 

چگونه موهای ناحیه تناسلی خود را اپیلاسیون می کنید؟

فرآیند کلی اپیلاسیون موهای ناحیه تناسلی شامل ذوب کردن موم ، استفاده از آن در جهت رشد مو و قرار دادن یک نوار پارچه ای در بالای موم (فشار محکم برای چسبیدن آن) است. پس از سفت شدن ، موم را با بلند کردن لبه نوار و عقب کشیدن سریع آن در جهت مخالف رشد موهای خود بردارید.

 

مقالات پیشنهادی :

انواع موم

خرید موم اپیلاسیون

از بین بردن موهای زائد بدن

فوائد پودر موبر

برای اپیلاسیون موثر موهای ناحیه تناسلی چقدر باید طول بکشد؟

به طور کلی ، شما می خواهید موها قبل از اپیلاسیون حداقل 0.25 اینچ طول داشته باشند تا این روند آسان تر شود. با این حال ، اگر یک رویداد یا تعطیلات خاص در پیش دارید و نمی توانید منتظر رشد آن باشید ، ممکن است با رشد 0.12 اینچی موفق باشید.

 

هر چند وقت یکبار باید موهای ناحیه تناسلی خود را اپیلاسیون کنید؟

اپیلاسیون هر سه تا چهار هفته یکبار معمولا برای موهای ناحیه تناسلی ایده آل است. اگر موهای شما به سرعت رشد می کند یا زمان زیادی را با لباس شنا می گذرانید ، ممکن است از برنامه دو هفته ای بهره مند شوید.

 

آیا اپیلاسیون موهای ناحیه تناسلی دردناک است؟

بله ، اما پیدا کردن زاویه مناسب و کشیدن مو در برابر رشد مو موثرترین راه برای اپیلاسیون است

 

چطور موم سخت را از سطح پوست پاک کنیم؟


از نظر موثر بودن موم سخت بسیار مؤثرو مفید هستند ، موم های سخت باعث می شود تا افراد دارای پوست حساس و تحمل درد کم از آنها استفاده کنند ، بنابراین می توان انتظار داشت وقتی که از موم های سخت حرفه ای استفاده می کنند ، یک درمان پیشرفته تر را تجربه خواهید کرد. هیچ انكاری وجود ندارد كه آنها تجربه دلپذیری را ارائه دهند ، اما این امر ارتباط زیادی با اطمینان از برداشتن موم به درستی برای جلوگیری از آسیب به پوست دارد. سوختگی ، قرمزی و لکه های خون بعد از اینکه لایه بیرونی پوست را وکس کردید ، همه اشتباهات نسبتاً متداول در اپیلاسیون هستند ، بنابراین گرفتن بهترین نکات مربوط به حذف موم در یک درمان موم موفق بسیار مهم است.

تفاوت اصلی جدا کردن موم های سخت از سایر محصولات موم این است که نیازی به استفاده از نوار برای از بین بردن موم از پوست ندارند. آنها می توانند خود موم را بگیرند و تمام موها را بیرون بیاورند. این امر به دقت بیشتری اجازه می دهد ، اما همچنین روند حذف را برای افراد ناآگاه کمی دشوارتر می کند. با این حال ، یک مورد از انواع موم ها مشترک هستند ، یک قوام بسیار خاص است که می تواند کل درمان را انجام دهد. قبل از فکر کردن در مورد پاره کردن بسته بدی موم ، حتماً با دمای مناسب کار کنید تا با موفقیت تمام موها را از بین ببرید.

 s/خرید موم موبر

راه درست برای کار با موم های سخت

با استفاده از موم سخت وقتی زمان آن رسیده است که موم را به پوست بمالید ، جهت رشد مو آن را بمالید . اطمینان حاصل کنید که موم به طور مساوی روی پوست پخش شده است. لایه موم باید نازک باشد ، زیرا قوام باید به اندازه کافی ضخیم باشد تا بتواند تمام موها را به خود بچسباند. هنگام رسیدن به لبه لایه ، مچ دست خود را بچرخانید تا یک فلپ کوچک باقی بماند.

چند دقیقه صبر کنید تا موم خنک شود و سپس آن را در جهت مخالف رشد مو پاره کنید. هنگامی که این کار را انجام می دهید ، فلپ را با دست غالب خود بگیرید و از دست دیگر خود برای محکم نگه داشتن پوست و تسکین منطقه پس از آن استفاده کنید. اکنون که می دانید چگونه موم سخت را از پوست خارج کنید ، بیایید به جزئیات مهم دیگر بپردازیم.

اول از همه ، موم های سخت می توانند بیش از یک بار در همان منطقه اعمال شوند زیرا آنها به طور خاص ساخته شده اند تا از یک درمان ملایم که فقط موها به موم چسبیده می شوند ، اطمینان حاصل کنند. این بدان معناست که اگر نتوانید تمام موهای خود را در اولین بار از بین ببرید ، می توانید روند درخواست را تکرار کنید.

 

از بین بردن موم اضافی

هنگامی که به قوام موم های سخت عادت کردید ، گرفتن نتیجه خوب دشوار نیست ، اگر موفق شده اید تمام موها را از منطقه خارج کنید ، هیچ نکته ای برای تکرار روند اعمال مجدد موم وجود ندارد. بسته به ابزارهای موجود در اختیار شما ، روش های مختلفی برای از بین بردن این موم وجود دارد.

 

چه اتفاقی می افتد اگر موم را به درستی حذف نکنم؟

با بیان اینکه موم های سخت بدن همیشه به صورت کم بر روی پوست تأثیر می گذارد ، اپیلاسیون زیبایی را برای پوست شما به وجود می آورد. شما بعد از از بین بردن موها از ریشه ، منافذ پوست را باز می کنید ، بنابراین طبیعی است که پوست کمی متورم شود و ممکن است  این  ساعت ها بعد از یک جلسه موم ادامه یابد. این همچنین به همین دلیل است که شما باید بیش از حد مراقب باشید ، اطمینان حاصل کنید که آنچه می بینید نتیجه طبیعی درمان است و نه برخی از آسیب های پوستی که خواستار توجه ویژه است.

عفونت: حتی اگر از تکنیک مناسب برای از بین بردن موم استفاده کنید ، این یک خطر واقعی است که در صورت عدم وجود اقدامات مناسب مراقبت از پوست پس از موم ، بر روی پوست ایجاد می شود. یک تکنیک وکس زدن ضعیف فقط باعث می شود خاک ، باکتری ها ، مایعات بدن و سایر عناصر خارجی برای آلوده کردن پوست آسان تر شود. خارش ، قرمزی و تورم شدید همه می تواند نشانه های عفونت پوست باشد.

موهای زائد: همانطور که از این نام پیداست ، موهای زائد موهایی هستند که در زیر لایه بیرونی پوست رشد می کنند تا زمانی که در اطراف منطقه دست و پا رشد  کنند.

 

آیا موم شکلات سخت است یا نرم؟

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم و به یکی از رایج ترین سؤالاتی که مردم قبل از تلاش با موم های شکلات می پرسند ، پاسخ دهیم: آیا موم شکلات سخت است یا نرم؟ در واقع شکلات معمولاً برای موم های نرم مناسب است. برای از بین بردن موها با حداقل کشیدن و آسیب پوست انجام می شود در پایان پوست نرم و براق برای شما باقی می ماند.

 

مقالات پیشنهادی :

پودر موبر ساده تیزبر- کد103

پودر موبر معطر – کد 104

پودر موبر دوقلو معطر – کد 102

پودر موبر بدون بو- کد 101

فواید شکلات در مراقبت از پوست

شکلات انواع مختلفی از فواید سلامتی را به همراه دارد ، چه به عنوان بخشی از رژیم غذایی و چه به عنوان ماده اصلی محصولات زیبایی. این ماده حاوی چندین ماده مغذی مانند آهن ، کلسیم و ویتامین های A ، B1 ، C ، D و E. به همین ترتیب ، اثرات شکلات از کاهش سطح کلسترول بد تا بهبود عملکرد هضم و متابولیسم است. البته ، شکلات هنوز هم باید در بخش های معقول باشد ، ترجیحاً در رژیم غذایی که سایر غذاهای سالم را نیز ترکیب می کند.

موم شکلات در یک کاسه مخصوص ذوب می شود و به محصولات و درمان های مراقبت از پوست غنی از شکلات می رسد ، فلاونوئیدهای آنتی اکسیدانی آن پوست را تغذیه می کنند و محافظت از آن در برابر اشعه ماوراء بنفش را تقویت می کنند و خطرات ناشی از سرطان پوست و سایر شرایط شدید پوست را کاهش می دهند. شکلات همچنین پوست را ضخیم تر می کند و انعطاف پذیری طبیعی خود را در برابر پیری زودرس حفظ می کند.

یک مزیت شناخته شده از محصولات غنی از شکلات ، پیشرفت هایی است که آنها در گردش خون ، سیستم عصبی و جریان خون به وجود می آورند. به همین دلیل ، موم های مبتنی بر شکلات به محافظت از لایه بیرونی پوست کمک می کنند زیرا تحت دوره بهبودی پس از درمان قرار می گیرد.

 

چرا موم های شکلات را امتحان کنید؟

موم های شکلاتی غلظت زیادی از مواد طبیعی و روغنهای معدنی را با هم ترکیب می کنند تا باعث شود آنها به آرامی روی پوست عمل کنند ، درد را کاهش دهند و مزایای مراقبت از پوست را که موم های حرفه ای به آن شناخته شده است ، افزایش دهند. برای جلوگیری از سردرگمی ، بیایید این مزایا را یک به یک بررسی کنیم:

یک درمان ملایم موم های شکلاتی در دمای قابل تحمل گرما می کنند ، بافت آنها روی پوست شکننده نخواهد شد و بدون کشیدن خیلی سخت روی منطقه به راحتی از بین می روند. بعد از جلسه اول ، و هنگامی که تمام موهای یک قسمت از بدن شما از همان چرخه رشد مجدد پیروی می کنند ، موم شکلات رشد موهای جدید را کند می کند. این مزیت بارز در گسترش زمان بین جلسات موم دارد ، اما موم های شکلات همچنین می توانند موهای کوتاه تری را به طور مؤثر از بین ببرند ، بنابراین شما زمان کمتری را صرف نگرانی در مورد موهای بدن در طول روزمره خود می کنید.

به لطف مواد مغذی و خاصیت طبیعی آنها ، موم های شکلات را می توان با خیال راحت روی پوست های حساس اعمال کرد. محصولات شکلات ما یک درمان با کیفیت بالا را برای ارائه بهترین خدمات رفع مو بدون ایجاد اختلال در راحتی مشتری تضمین می کنند.

s/خرید موم موبر

مراقبت های روتین از پوست پس از استفاده از وکس های سخت بدن

اگر لباس ها چیزهای زیادی در مورد استایل ما می گویند ، پوست چیزهای زیادی در مورد سلامت ما و میزان توجه ما به مراقبت های شخصی می گوید. پوست بزرگترین اندام بدن انسان است و بنابراین نگهداری از آن سخت است. برای داشتن پوستی درخشان  ، از کرم های مخصوص، ماساژ و موم استفاده می کنیم. بدن‌های بدون مو برای دهه‌ها نماد زیبایی بوده‌اند. برای کسانی که می خواهند بیشترین بهره را از درمان رفع موهای زائد ببرند، به وکس های سخت بدن روی می آورند.

وکس  های بدن سخت ممکن است به اندازه موم‌های نرم - که به عنوان موم نواری نیز شناخته می‌شوند - به دلیل هزینه بالاتر محبوبیت نداشته باشند.. مزایای موم سخت قطعاً ارزش قیمتش را دارد: موهای کوتاه‌تر را می‌گیرد، درد بسیار کمتری دارد، اثر چسبناکی روی پوست باقی نمی‌گذارد و لایه‌برداری می‌کند. در حالی که این موم به بهبود ظاهر پوست کمک می کند، اما هنوز هم برای حفظ پوست سالم باید روتین های زیبایی در خانه داشته باشید.

حفظ پوست صاف بعد از اپیلاسیون مستلزم آن است که مشتریان از لحظه خروج از سالن از پروتکل های خاصی پیروی کنند. درست بعد از اپیلاسیون یکی از فواید بی‌شمار موم سخت این است که هنگام کنده شدن از بدن، پوست را نمی‌گیرد و به همین دلیل نسبت به موم نواری درد کمتری دارد. این همچنین به این معنی است که خطر التهاب یا قرمزی پس از اپیلاسیون کاهش می یابد. با این حال، در طی ساعات بعدی پس از اپیلاسیون - چه در مورد موم لب یا یک موم بیکینی - پوست باید نازک شود. به عبارت دیگر: قرار نگرفتن در معرض آفتاب، نپوشیدن لباس های تنگ یا آرایش، و استفاده از روغن های آرام بخش و تونیک های طراوت بخش.

مراقبت روزانه. مراقبت روزانه از پوست باید به یک عادت برای همه کسانی که خواهان پوستی درخشان هستند تبدیل شود. قبل از رسیدن به توصیه های خاص، مهم است که بیان کنیم که بخش بزرگی از دستیابی به پوست سالم در واقع داشتن عادات سالم است. همانطور که متخصصان پوست توصیه می کنند، کلید داشتن پوستی جوان و صاف استرس کمتر، خواب بیشتر و رژیم غذایی متعادل است. تغییرات کوچک در برنامه روزانه ما تأثیر زیادی بر نحوه عملکرد بدن ما دارد، فقط این است که اکثر مردم تا زمانی که آن را امتحان نکنند باور نمی کنند.

پوست کل بدن ما را می پوشاند و به راحتی تحت تاثیر آب و هوا، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آلودگی و سایر عناصری که در زندگی روزمره ما وجود دارد قرار می گیرد. به عنوان روتین های پاکسازی و محافظت روزانه، در اینجا دو روال مراقبت از پوست وجود دارد، یکی برای مراقبت از صورت و دیگری برای بدن:

صورت: حداقل دو بار در روز (صبح و شب) صورت خود را با یک صابون یا پاک کننده ای که می دانید برای پوستشان عالی است تمیز کنید—شما همچنین می توانید با توجه به نوع پوست یکی را توصیه کنید. همچنین از ضد آفتاب استفاده کنید و آرایش تان را پاک کنید، بدون استثنا. افراد باور نمی کنند که فقط با پیروی از این سه قانون هر روز چقدر پوستشان می تواند بهبود یابد.

بدن: بدن خود را مرطوب کنید. به خصوص در ماه های زمستان. مرطوب کننده ها عالی هستند زیرا بیشتر از آب ساخته شده اند و پوست را آبرسانی کرده و از خشکی آن جلوگیری می کنند. بلافاصله بعد از حمام از کرم یا لوسیون بدن استفاده کنید تا اثربخشی را به حداکثر برسانند.

مراقبت هفتگی حداقل یک یا دو بار در هفته :بدون شک لایه برداری; این فرآیند سلول ‌های مرده پوست خارجی ‌ترین لایه پوست را از بین می‌ برد، سلول‌ هایی که باعث می‌شوند پوست در هنگام تجمع ، کدر و تیره ‌تر به نظر برسد. حتی اگر برخی از متخصصان پوست فکر می کنند که لایه برداری روزانه خوب است اگر به آرامی انجام شود ، اکثر متخصصان موافقند که لایه برداری یک یا دو بار در هفته با استفاده از یک اسکراب ساینده بهترین کار را دارد. با این حال ، شما به سلول های مرده پوست در بدن خود نیاز دارید ، زیرا آن ها رطوبت را جذب می کنند ، بنابراین بیش از حد لایه برداری نکنید.

قبل از اپیلاسیون بعدی. اگر فردی به مراقبت روزانه خود اختصاص داده شده باشد، پوست باید کاملاً برای درمان اپیلاسیون آماده شود. به عنوان یک اقدام احتیاطی، توصیه  می کنیم که آیا جراحت، سوختگی یا بثورات روی پوستش وجود دارد و در صورت وجود، تصمیم بگیرد که آیا امکان اپیلاسیون وجود دارد یا خیر. به علاوه، لازم است 24 ساعت قبل از قرار ملاقات، لایه برداری کنند. موم های سخت بدن، مانند آنهایی که در تیزبر کمرد ارائه می کنیم، دارای خواص مغذی و آبرسانی هستند که ظاهری زیبا به پوست می دهند.

 

مقالات پیشنهادی :

فوائد پودر موبر

ازبین بردن موهای زائد با پودر موبر

خرید موم موبر تیزبر کمرد

چگونه موهای زائد را از بین ببریم

بایدها و نبایدهای مراقبت پس از اپیلاسیون

از کمپرس سرد استفاده کنید.

کمپرس سرد در آرام کردن قرمزی پوست و کاهش ظاهر برجستگی های قرمز، تحریک یا التهاب موثر است. همینطور می توانید به کمک یک تکه یخ پوست خود را ماساژ دهید.

 
r/خرید موم موبر

چیزی که در مورد واکس های نرم بدن نمی دانید

بسیاری از ما می دانیم که انواع مختلفی از موم وجود دارد: مهره های موم سخت، کارتریج های رول، نوارهای از پیش واکس شده، و سپس موم نرم، یکی از رایج ترین و قدیمی ترین انواع موم، وجود دارد. موم نرم بیشتر از قوطی‌هایی با موم‌های رنگی زیبا است و استفاده از آن به چند جزئیات فنی برای بهبود فرآیند اپیلاسیون نیاز دارد. امروز قصد داریم نکاتی را که در مورد موم های نرم بدن نمی دانستید بیاموزیم تا بتوانید فرهنگ و دانش وکس خود را تقویت کنید.

 

فهرستی از مواد مفید دارد که آن را خاص می کند

موم‌های نرم بدن شما به‌ویژه برای داشتن یک قوام کرمی و چسبناک ساخته شده‌اند که اجازه حذف موهای زائد را می‌دهد و به پوست شما فوایدی زیادی می رساند. بعضی  از رایج ترین مواد تشکیل دهنده مانند:

میکا: به موم قوام و گاهی رنگدانه های درخشان و جذاب می بخشد، جدا از اینکه پوست را درخشان می کند.

دی اکسید تیتانیوم: برای روشن تر کردن پوست ، این ماده تضمین می کند که موم شما پوست را صاف و درخشان می کند.

گلیسریل روزینات: این مشتق از رزین ها قدرت چسبندگی، بافت و قوام موم را فراهم می کند.

مشتقات سویا: برخی از موم ها حاوی این ماده برای روشن کردن پوست و کاهش قرمزی پس از موم هستند.

روغن آرگان، روغن نارگیل و سایر روغن‌های ضروری: روغن‌های استخراج شده طبیعی در بسیاری از موم‌های نرم ضروری هستند، زیرا پوست را نرم و هیدراته می‌کنند.

 

واکس های نرم بدن روی بازو

باید فوق العاده نازک اعمال شود.

موم های نرم بدن باید در یک نوار واقعا نازک اعمال شود. در غیر این صورت، پاک کردن آن واقعا سخت خواهد بود. این به دلیل قوام چسبناک و چسب مانند آن است. حال به دلیل اینکه باید به صورت نازک اعمال شود، باید از مقدار کمی واکس استفاده کنید.

نکته: با کاردک در جهت رشد موها را محکم فشار دهید، واکس را با حرکتی سریع روی یک ناحیه متوسط بکشید تا بهترین پوشش موم را داشته باشید.

 

فقط یک بار می توانید از یک ناحیه با موم نرم استفاده کنید

موم نرم مستقیماً به پوست می‌چسبد، به این معنی که وقتی نوار موسلین روی آن قرار می‌گیرد و شما آن را کنده‌اید، همزمان پوست و مو را می‌کشید. لیفت پوستی که موم نرم ایجاد می کند می تواند پوست را بیش از حد حساس کند، بنابراین استفاده از موم نرم در همان ناحیه بیش از یک بار می تواند به معنای لیفت پوست باشد.

 

هنگام قرار دادن نوار روی موم نرم باید فشار خوبی وارد کنید

اگر نوار موم به اندازه کافی روی پوست فشار داده نشود، در کندن مو با موم مشکل خواهید داشت. حذف موهای زائد ممکن است ناهموار و ناهماهنگ شود، به اندازه کافی فشار بیاورید.

 

مایع تر از موم سخت است

موم نرم بافت نرم تری دارد. سریعتر از موم سخت ذوب می شود و روان تر می شود.

مقرون به صرفه تر از موم سخت است

قیمت واکس نرم در مقایسه با موم سخت بهتر است. همچنین در هر سرویس باید از موم نرم کمتری نسبت به موم سخت استفاده کنید.

 

یک باقی مانده چسبناک بر روی سطح پوست به جا می گذارد

موم نرم به دلیل ترکیبات و بافتی که دارد، آثار چسبناکی روی پوست باقی می گذارد. استفاده از لوسیون، روغن بعد از اپیلاسیون پس از موم نرم کاملاً ضروری است تا اطمینان حاصل شود که مشتری احساس تمیزی و شادابی می کند. اگر بقایای چسبنده را رها کنید، لباس ها یا پوست ممکن است به هم بچسبند و ممکن است جدا کردن آنها ناراحت کننده باشد. برای از بین بردن موهای باقی مانده های چسبنده می توانید از نوارهای موسلین استفاده کنی.

نوارهای موسلین به راحتی موهای باقی مانده ای که با اولین کشیدن برداشته نشده اند برمیدارد. فقط نوار را روی آنها بچسبانید و دوباره بکشید. همین امر در مورد باقی مانده های مومی نیز صدق می کند. با این حال، انتظار نداشته باشید که نوار موسلین تمام باقی مانده ها را از بین ببرد زیرا این اتفاق نمی افتد.

 

مقالات پیشنهادی :

موی بدن

اصلاح صورت با پودر موبر

اپیلاسیون یا پودر موبر

کارتریج های رول یک نوع دیگر از واکس نرم هستند

موم رول یک موم نرم است، درست مانند موم موجود در قوطی. برای استفاده از آن، باید همان نکاتی را که هنگام استفاده از موم نرم از قوطی انجام می دهید، دنبال کنید. از نوارها برای برداشتن موم استفاده کنید، نازک بمالید و تمام توصیه های دیگر را به دقت انجام دهید.

 

موم نرم نیاز به مکمل دارد

حتی اگر قبلاً موم‌های نرم با کیفیت بالا پیدا کرده‌اید، باید روی چند لوازم ضروری برای درمان‌های موم نرم خریداری کنید:

گرم کننده موم: توصیه می کنیم یک گرم کننده حرفه ای متناسب با قوطی های موم نرم تهیه کنید. گرم کننده های حرفه ای به طور ویژه برای ذوب موم در دمای مطلوب و مهمتر از آن، به طور یکنواخت کردن موم ها طراحی شده اند. ذوب ناهمواری که می‌توانید در مایکروویو یا اجاق گاز ایجاد کنید، می‌تواند باعث شود که موم قوام درستی پیدا نکند، که باعث می‌شود شکننده شود یا کارایی کمتری داشته باشد.

نوارهای مسلین برای موم های نرم بدن: این نوع رول کاغذی بافت مناسبی برای چسبیدن به موم نرم و کندن موها دارد. همچنین به شما این امکان را می دهد که منطقه را تمیز کنید.

کاردک: این ابزار به شما امکان می دهد موم را روی ناحیه تحت درمان پخش کنید. شما می توانید اندازه ها و لبه های مختلف (گرد یا مربع) را برای اعمال دقیق تر در مناطق مختلف پیدا کنید.

 h/خرید موم موبر

بهترین واکس ها برای ناحیه بیکینی

اپیلاسیون یک روش بسیار شگفت انگیز است زیرا به شما امکان می دهد مدت طولانی تری از احساس صاف و بدون مو در ناحیه بیکینی احساس کنید. اما همانطور که بدیهی است، عوامل مختلفی برای به دست آوردن نتایج خوب نقش دارند. بسیار مهم است که با یک متخصص با یک موم با کیفیت همراه باشید، اما برخی از مردم نمی دانند که انتخاب وکس صحیح در واقع می تواند کلا تفاوت را ایجاد کند. برخی از افراد ادعا می کنند که موم های نرم برای آن ناحیه عالی عمل می کنند. بیایید موضوع را حل کنیم و در مورد بهترین وکس ها برای ناحیه بیکینی بیاموزیم. وقتی صحبت از اپیلاسیون به میان می آید، مطمئن شوید که فقط از وکس های حرفه ای استفاده می کنید. علاوه بر این، آنها باید برای پوست های حساس مناسب باشند و حاوی مواد طبیعی خالص با خواص تسکین دهنده باشند.

اپیلاسیون ناحیه صمیمی دشوار است،نکته آخر اینکه متخصص زیبایی شما احتمالاً از موم سخت به جای موم نرم استفاده می کند، زیرا موها را جمع می کند و باعث می شود که برداشتن آن آسان تر شود و به پوست نچسبد و در نتیجه کشش و درد کمتری ایجاد شود.

مراقبت های بعد از اپیلاسیون با ژل

ژل های خنک مبتنی بر مواد آرام بخش طبیعی مانند آلوئه ورا یا روغن درخت چای نیز می توانند به تسکین پوست تازه وکس شده کمک کنند. برای طراوت و محافظت از ناحیه ، می توانید آنها را به طور منظم برای چند روز پس از قرار ملاقات خود استفاده کنید.

بلافاصله پس از اپیلاسیون ، حتماً لباس های گشاد بپوشید. به همین ترتیب، انتخاب الیاف طبیعی مانند پنبه نسبت به الیاف مصنوعی مانند اسپندکس یا پلی استر که به پوست اجازه نمی دهد به درستی تنفس کند، برای پوست بسیار ملایم تر خواهد بود.

دو تا سه روز پس از انجام اپیلاسیون زمان بسیار خوبی جهت  لایه برداری می باشد. منافذ شما بسته می شود و پوست بهبود می یابد. از روز اول یا روز دوم بعد از اپیلاسیون  پوست خود را مرطوب کنید تا از مسدود شدن منافذ پوست یا قرار گرفتن پوست در معرض مواد شیمیایی و عطرها جلوگیری کنید.

اگر می‌خواهید از برآمدگی یا سایر واکنش‌های نامطلوب جلوگیری کنید، در برابر وسوسه خاراندن یا لمس نواحی موم‌شده پرهیز کنید. این شامل کرم های غلیظ بدن، شوینده های بدن با بو یا رنگی شدید، اسپری ها، لوسیون ها یا دئودورانت ها می شود. وازلین و محصولات روغنی می‌توانند منافذ باز شما را مسدود کرده و باعث ایجاد برآمدگی شوند، در حالی که عطرها یا رنگ‌ها می‌توانند خطر تحریک پوست‌های حساس و تازه وکس شده را افزایش دهند.

اگر بعد از اپیلاسیون متوجه موهای زائد شده‌اید، حداقل 48 ساعت آن‌ها را به حال خود رها کنید، سپس ناحیه اپیلاسیون شده را به آرامی و با تمرکز روی موهای زیر پوستی لایه برداری کنید. پس از آن، می توانید یک کرم ضد عفونی کننده استفاده کنید. اگر لایه برداری باعث از بین رفتن موهای زیر پوستی نمی شود، از لوسیون مخصوص موهای زیر روییده استفاده کنید.

اگر نمی‌خواهید در معرض خطر سوختگی و جای زخم قرار بگیرید، حتماً حداقل 48 ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب صبر کنید. پوستی که به تازگی  اپیلاسیون شده بسیار حساس می باشد. بنابراین، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، در این مورد، می تواند بیش از حد معمول آسیب زا باشد. اگر بدون هیچ گونه محافظتی در معرض نور خورشید قرار بگیرید، پوست شما ممکن است دچار هیپرپیگمانتاسیون در ناحیه موم شده شود، اگر بعد از اپیلاسیون اصلاً در معرض نور خورشید هستید، می‌توانید یک نوع سبک را بعد از اپیلاسیون انتخاب کنید.

پس از اپیلاسیون حداقل 48 ساعت صبر کنید تا در ساحل یا استخر شنا کنید. آب نمک ممکن است پوست شما را حساس تر  نماید و سبب ایجاد برآمدگی بر روی پوست تازه اپیلاسیون شده شود. کلر موجود در آب استخر می تواند برای پوست های حساس نیز نا مناسب باشد، جدای از این واقعیت که در استخرهای شنا می توانند باکتری هایی وجود داشته باشد که ممکن است باعث ایجاد عفونت شوند.

انجام ندادن ورزش فقط به این دلیل که به تازگی اپیلاسیون کرده اید ممکن است شدید به نظر برسد، اما این فقط یک اقدام پیشگیرانه است. عرق (و باکتری‌هایی که می‌توانند در پوست عرق‌زده رشد کنند)، و همچنین اصطکاک، ممکن است آسیب بیشتری به پوست حساس شما وارد کند، پس چرا از این فرصت استفاده کنید؟ اگر ورزش می کنید، آن را کم اجام دهید. حداقل تا 48 ساعت بعد از اپیلاسیون نیز از رابطه جنسی خودداری کنید.

اپیلاسیون قبلاً لایه سطحی سلول های پوست را از بین برده است. لایه برداری فقط این لایه ها را عمیق تر می کند، پوست را بیش از حد حساس می کند و خطر آسیب پوست را به شکل تحریک، خشک شدن یا عفونت افزایش می دهد. صبر کنید تا پوست شما به طور کامل نرمال شود، یعنی حداقل 36 تا 72 ساعت صبر کنید و سپس لایه برداری مجدد انجم دهید.

خرید موم موبر

هیرسوتیسم وضعیت بالینی رشد موهای ناخواسته در زنان است. این می تواند در اطراف نواحی معمولی برای رشد موهای مردانه (معروف به نواحی حساس به آندروژن)، مانند لب بالایی، چانه، سوزش پهلو، سینه، پایین شکم، ناحیه بین گلوتئال و ران ها رخ دهد. این عارضه ناشی از افزایش هورمون های مردانه یا هیپرآندروژنیسم است که از نظر بیوشیمیایی به عنوان افزایش آندروژن های خون زن مانند تستوسترون، آندروستندیون یا DHEA-S تعریف می شود.

چه چیزی باعث افزایش هورمون های مردانه می شود؟

شایع ترین علت هورمون های مردانه بیش از حد در بدن زنان، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است (هیرسوتیسم در 70 درصد زنان مبتلا به این سندرم وجود دارد). علل نادرتر هیپرپلازی آدرنال، تومورهای آدرنال و تخمدان و برخی داروها هستند. وضعیتی که به عنوان هیرسوتیسم ایدیوپاتیک شناخته می شود به هیرسوتیسم خفیف یا متوسط اشاره دارد که بدون افزایش سطح آندروژن در گردش خون در زنانی که چرخه قاعدگی منظمی دارند رخ می دهد.

درمان هیرسوتیسم چیست؟

درمان پزشکی هیرسوتیسم با موفقیت کامل فاصله زیادی دارد و میزان پاسخ آن بسته به دارو، دوز مصرفی و پاسخ بیمار به درمان بین 20 تا 95 درصد متغیر است.


روش های مختلفی برای درمان هیرسوتیسم وجود دارد. رایج ترین روش های درمانی عبارتند از:

داروی آنتی آندروژن
کاهش وزن
روش های زیبایی (الکترولیز معمولی یا لیزر موهای زائد)
حمایت روانی برای کمک به مقابله با هر گونه احساسات منفی که موهای زائد ممکن است ایجاد کند
آنتی آندروژن ها

آنتی آندروژن ها داروهایی هستند که با عملکرد آندروژن در اندام هدف تداخل می کنند. آنها یا واکنش های آنزیمی را مسدود می کنند، در نتیجه تشکیل آندروژن های قوی را محدود می کنند، یا به طور خاص گیرنده آندروژن را در پوست مسدود می کنند. برخی از آنتی آندروژن ها بر واکنش های آنزیمی و گیرنده آندروژن تأثیر می گذارند.


اگر مادرش تحت درمان با آنتی آندروژن باشد، جنین دختر در رحم در معرض خطر ابتلا به اندام تناسلی خارجی زنانه است. بنابراین استفاده از روش های پیشگیری از بارداری کافی در طول دوره درمان آنتی آندروژن ضروری است. علاوه بر این، بیشتر آنتی آندروژن ها دارای عوارض جانبی مختلفی هستند که برخی از آنها بالقوه خطرناک هستند. یک متخصص در درمان هیرسوتیسم در مورد گزینه های دارویی شما و عوارض جانبی احتمالی صحبت خواهد کرد.

روش های زیبایی

در حین درمان هورمونی آنتی آندروژن، انجام روش های حذف مو نیز مفید است. در حالی که منتظر نتایج طولانی مدت درمان هورمونی هستید، این یک اثر فوری ایجاد می کند.


اگرچه الکترولیز به عنوان حذف دائمی موهای زائد تبلیغ می شود، در بسیاری از زنان رشد مجدد رخ می دهد. ترکیبی از درمان پزشکی برای از بین بردن محرک رشد موهای جدید با حذف مکانیکی موهای ایجاد شده (الکترولیز معمولی یا لیزر درمانی)، بهترین نتایج زیبایی را ارائه می دهد. در سال های اخیر لیزر موهای زائد انقلابی در درمان هیرسوتیسم ایجاد کرده است.

آیا باید موهای خود را بچینید؟

باید به بیماران توصیه شود که کندن موها باعث تحریک و تحریک رشد مو می شود. در مقابل، تراشیدن مو باعث رشد سریعتر مو نمی شود. از کرم های موبر به خصوص برای صورت باید اجتناب کرد، زیرا ممکن است باعث تحریک و رنگدانه شوند.

معالجه چقدر طول میکشد؟

به بیماران باید اطلاع داده شود که ممکن است به مدت شش تا 12 ماه پاسخی به درمان مشاهده نشود. برخی از زنان ممکن است رنگ موی روشن تر، کاهش سرعت رشد مجدد و کاهش قطر ساقه مو را مشاهده کنند.


پاسخ به درمان نه تنها بین افراد، بلکه بین نقاط مختلف بدن که به سرعت رشد موضعی مو بستگی دارد، بسیار متفاوت است. همچنین به بیمار باید به وضوح اطلاع داده شود که درمان فقط در زمانی که دارو در حال استفاده است مؤثر است. دختران نوجوانی که شروع به ابتلا به هیرسوتیسم می کنند، معمولاً بهترین پاسخ را به درمان پزشکی می دهند.


پس از شروع درمان، پیشرفت بیمار بر اساس ظاهر بالینی و آزمایشات آزمایشگاهی قابل بررسی است. اثربخشی درمان به بهترین وجه از نظر کاهش زمانی که یک زن صرف برداشتن مکانیکی مو می‌کند ارزیابی می‌شود. بیمارانی که تشدید هیرسوتیسم را نشان می‌دهند یا آندروژن‌های گردش خون آن‌ها طبق انتظارات در درمان هورمونی کاهش نمی‌یابد، باید تحت ارزیابی بیشتر قرار گیرند.


اگر نگران رشد موهای زائد هستید، با یک متخصص در درمان هیرسوتیسم وقت ملاقات بگیرید.

هیرسوتیسم چیست؟
هیرسوتیسم یک بیماری در زنانی است که در بدو تولد به آنها اختصاص داده شده است که منجر به رشد موهای زائد در نواحی وابسته به آندروژن بدن از جمله چانه، لب بالایی، سینه و پشت می شود. اگرچه هیرسوتیسم اغلب نتیجه یک فرآیند خوش خیم است، شناسایی علت زمینه ای مهم است زیرا می تواند اولین علامت یک وضعیت پزشکی جدی تر باشد. هیرسوتیسم نیز باید از هیپرتریکوزیس که به عنوان رشد موی عمومی مستقل از تولید آندروژن تعریف می شود، متمایز شود.

چه چیزی باعث هیرسوتیسم می شود؟
علل هیرسوتیسم را می توان به آندروژنیک، غیر آندروژنیک و ایدیوپاتیک تقسیم کرد (یعنی علت اصلی ناشناخته است). آندروژن‌ها، از جمله تستوسترون، دی هیدروتستوسترون و پروهورمون‌های آن‌ها، بر روی فولیکول‌های موی نواحی مرتبط با جنسیت بدن اثر می‌گذارند تا موهای روشن و پرپشت را به موهای انتهایی بزرگ‌تر، درشت‌تر و تیره‌تر تبدیل کنند.

اکثر موارد هیرسوتیسم ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است که با افزایش سطح آندروژن، بی نظمی های قاعدگی و کیست های تخمدان در سونوگرافی مشخص می شود. سایر علل افزایش سطح آندروژن عبارتند از هیپرپلازی مادرزادی آدرنال غیر کلاسیک. تومورهای ترشح کننده آندروژن در تخمدان یا غده فوق کلیوی؛ و هیپرتکوز تخمدان، که زمانی است که فولیکول‌های تخمدان مقادیر بیشتری تستوسترون ترشح می‌کنند که به دلیل هیپرپلازی لایه‌ی تکا است.

از سوی دیگر، علل غیر آندروژنی هیرسوتیسم شامل عوارض جانبی مرتبط با دارو است که می تواند توسط کورتیکواستروئیدها ایجاد شود. آندروژن های اگزوژن، مانند دانازول؛ و برخی از عوامل تعدیل کننده ایمنی مانند سیکلوسپورین. همچنین می تواند ناشی از اختلالات غدد درون ریز، مانند آکرومگالی، سندرم کوشینگ، هیپرپرولاکتینمی و اختلال عملکرد تیروئید باشد.

هیرسوتیسم معمولاً به صورت رشد بیش از حد موی انتهایی در نواحی وابسته به آندروژن بدن از جمله چانه، لب بالایی، سوزش پهلو، سینه، پشت و شکم ظاهر می شود. در برخی موارد، هیرسوتیسم می‌تواند در کنار سایر نشانه‌های ویریل شدن، از جمله افزایش وزن، آکنه، عمیق‌تر شدن صدا و طاسی با الگوی مردانه ظاهر شود. اگرچه هیرسوتیسم اغلب یک فرآیند خوش خیم است، وجود هیرسوتیسم با شروع سریع، علائم واضح ویریلیزاسیون، یا توده قابل لمس شکمی یا لگنی می تواند علائم هشدار دهنده یک بیماری جدی تر، مانند تومور ترشح کننده آندروژن باشد.

هیرسوتیسم چگونه تشخیص داده می شود؟
تشخیص هیرسوتیسم با یک تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی آغاز می شود. تاریخچه پزشکی باید بر ارزیابی هر گونه تغییر بدن و همچنین پرس و جو در مورد تاریخچه قاعدگی فرد و داروهای فعلی تمرکز کند. با توجه به معاینه فیزیکی، رشد موهای زائد را می توان با استفاده از امتیاز Ferriman-Gallwey که میزان موهای موجود در قسمت های مختلف بدن را ارزیابی می کند، تعیین کرد. با این حال، از آنجایی که میزان طبیعی موهای بدن می‌تواند بین گروه‌های قومی متفاوت باشد، مهم‌ترین نکته لزوماً میزان موهای بدن نیست، بلکه این است که الگوی رشد مو تغییر کرده یا اینکه سرعت رشد در طول زمان افزایش یافته باشد.

پس از ارزیابی اولیه، افراد مبتلا به هیرسوتیسم خفیف و بدون علائم دیگر ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری نداشته باشند. از سوی دیگر، افراد مبتلا به هیرسوتیسم متوسط تا شدید ممکن است نیاز به آزمایش‌های اضافی برای شناسایی علل زمینه‌ای داشته باشند. آزمایشات بیشتر ممکن است شامل به دست آوردن سطح آندروژن سرم و انجام معاینه زنان با سونوگرافی لگن به منظور تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. اگر مشکوک به تومور ترشح کننده آندروژن باشد، تشخیص ممکن است شامل تکنیک های تصویربرداری اضافی مانند سونوگرافی شکم یا لگن یا سی تی اسکن باشد. در نهایت، تشخیص اختلالات غدد درون ریز ممکن است شامل ارزیابی سایر سطوح هورمونی از جمله هورمون های استروئیدی، هورمون رشد و عملکرد تیروئید باشد. اگر هیرسوتیسم بدون افزایش سطح تستوسترون سرم، بی نظمی قاعدگی یا هر علت قابل شناسایی دیگری وجود داشته باشد، تشخیص هیرسوتیسم ایدیوپاتیک است.
هیرسوتیسم چگونه درمان می شود؟
درمان هیرسوتیسم بر اساس شدت بیماری و وجود یک اختلال زمینه ای است. اگر هیرسوتیسم ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد، درمان شامل رسیدگی به علت در صورت امکان است.

در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، درمان به این بستگی دارد که آیا مقاومت به انسولین دارند یا تمایل به بارداری دارند. در افراد مبتلا به مقاومت به انسولین که مایل به بارداری هستند، متفورمین درمانی و کاهش وزن معمولا توصیه می شود، زیرا می توانند سطح تستوسترون سرم را کاهش دهند و نرخ تخمک گذاری را بهبود بخشند. برعکس، افرادی که مقاومت به انسولین ندارند و نمی‌خواهند باردار شوند، می‌توانند با داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی (یعنی قرص‌های ضدبارداری) درمان شوند. اگر داروهای ضد بارداری خوراکی منع مصرف دارند یا نمی توانند هیرسوتیسم را درمان کنند، می توان از اسپیرونولاکتون، یک آنتاگونیست گیرنده آلدوسترون که اثرات ضد آندروژنی دارد، استفاده کرد.

در نهایت، هیرسوتیسم را می توان با چندین روش برای از بین بردن موهای ناخواسته، از جمله اصلاح یا اپیلاسیون و همچنین روش های قطعی تر حذف موهای زائد مانند لیزر موهای زائد، درمان کرد.


© 2017; کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد شرکت تیزبر کمرد محفوظ می باشد.طراحی ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT